KADINLARIN DIŞ ÖRTÜLERİ HAKKINDA

KADINLARIN DIŞ ÖRTÜLERİ HAKKINDA

Kadınların evlerinden çıkarken, dış elbiselerini örtünerek çıkmaları gerektiği Sure-i Ahzab, Âyet 59’da şöyle emredilmiştir:

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ

- “Ey Nebiyy-i Muhterem! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin hanımlarına söyle, evlerinden çıktıklarında dış örtülerini üzerlerine alsınlar.”

Müslim’de Ebu Hureyre (Radiyallahu anhu)’dan nakledilen Hadis-i Şerif’te Rasulullah (Sallallahu aleyhi vesellem) buyuruyor ki:

“Cehennem ehlinden iki sınıf var ki, henüz onları görmedim. Biri sığır kuyrukları gibi kamçılarla insanları dövenlerdir. Diğeri de, giyinik, fakat çıplak olan, salınarak veya kibirlenerek yürüyen, öteki kadınlara da kendileri gibi olmayı telkin eden ve başları deve hörgücüne benzeyen kadınlardır. Onlar cennete girmeyecekler, onun kokusunu bile alamayacaklardır. Halbuki onun kokusu şu kadar ve şu kadar! mesafeden hissedilir.”[1]

İşte bu âyet ve hadislerden anlaşıldığına göre; müslümanın elbisesi bol, uzun ve tenini göstermeyecek şekilde kalın olur. Daha önceleri kadınlar evinden dışarı çıkacağı zaman, dış elbise olarak çarşaf, izar gibi vücut hatlarını belli etmeyecek türden elbiseler kullanırlardı. Günümüzde ise bu çarşaf, izar fazla kullanılmaz oldu. Bunun yerine pardesü kullanılmaya başlanmış ve gün geçtikçe bu pardesü de vücut hatlarını belli edecek şekilde dar olarak giyilir hale gelmiştir. Bu durumun ise, bu konu hakkındaki âyet ve hadislere baktığımız zaman çok sakıncalı olduğu görülmektedir. Kesinlikle kadının dış elbisesi, vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde olmalıdır. Yukarıdaki Hadis-i Şerif’te geçen, “giyinik fakat çıplak olan” dediği de; kısa, vücut hatları belli olacak şekilde dar ve tenini gösterecek şekilde ince olan kıyafetlerdir.

Mü’min kadınların dikkat etmesi gereken diğer bir hususta, evlerinden dışarı çıktıklarında erkeklere hissttirdikleri kokulardır. Bu hususta Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmaktadır:

“Herhangi bir kadın koku sürünür, sonra da kokusunu hissetsinler diye bir topluluğun yanından geçecek olursa, o kadın zina etmiştir.”[2]


[1] Müslim, Cennet 52.

[2] Nesai, Zinet 35; Ebu Davud, Tereccül, 7; Tirmizi, Edeb, 35.


.